Post na sokach - niezbędny element dla zdrowego i długiego życia

Picie świeżo wyciskanych soków, to najprostsza odpowiedź na pytanie jak zadbać o swoje zdrowie w dzisiejszych czasach. Traktowane jako zwykły dodatek do codziennej diety, potrafią bardzo dużo dobrego zdziałać dla naszego zdrowia. Jednak stosowane leczniczo w postaci postu, odmładzają, uzdrawiają i wydłużają życie. Już Hipokrates, Pitagoras, a nawet Platon i Sokrates stosowali posty, aby oczyścić ciało ale także i umysł. 

Dlaczego warto robić post na sokach?

1. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na co dzień się przejadamy i jednocześnie nie dożywiamy. Co oznacza po prostu że jemy za dużo, często kończąc posiłek na uczuciu objedzenia, ale z kolei nie mając odpowiedniej wiedzy, lub czasu, nie poświęcamy odpowiedniej uwagi na dostarczenie organizmowi pełnego wachlarzu niezbędnych wartości odżywczych. Post na sokach jest odpowiedzią na to zaniedbanie. Organizm ma odpoczynek od wysiłku trawienia żywności, a jednocześnie dostarczamy w postaci soków duże dawki niezwykle łatwo wchłanialnych witamin, minerałów i enzymów.

2. Przekarmiany zazwyczaj organizm jest tak zajęty trawieniem, że wszelkie procesy oczyszczania organizmu z obumarłych tkanek, czy najróżniejszych toksyn (których we współczesnym świecie nawet dbające o zdrowe odżywianie osoby nie są w stanie uniknąć) są spowolnione i niewystarczające. W okresie postu nasz organizm wreszcie ma siły i czas na to aby zająć się nagromadzonymi "śmieciami". Takie oczyszczanie odmładza i wpływa bezpośrednio na wydłużenie życia.

3. Podczas wewnętrznego odżywiania, do którego dochodzi podczas postu, organizm uruchamia wszystkie swoje właściwości samoleczenia - innymi słowy ma on szanse skupić się na zwalczaniu chorób. Na przestrzeni wieków post zawsze był uznawany przez medycynę jako jedną z podstawowych metod leczenia. Dopiero od niedawna, w skupionym na lekach świecie medycznym lekarze odeszli od tej metody. Na szczęście na całym świecie nadal prowadzone są kliniki leczące przewlekłe choroby właśnie postami, osiągając niezwykłe wyniki, lecząc nawet choroby uznane przez medycynę klasyczną za nieuleczalne. Sławny Instytut Karolinska w Sztokholmie przeprowadzał badania kliniczne które jednoznacznie wskazywały iż post na sokach nie tylko faktycznie jest jedną z bardziej efektywnych metod leczenia, ale jest do tego zupełnie bezpieczną metodą. W klinikach w Szwecji i Niemczech postem na sokach od dawna leczone są dosłownie wszelkie choroby - m.in. reumatyczne, kardiologiczne, układu pokarmowego, skórne.


Post na sokach czy na wodzie?

Po wielu latach przeprowadzania obydwu rodzajów postów, duża grupa światowych autorytetów (m.in. dr Are Waerland, dr Otto Buchinger) doszła do tych samych wniosków, a mianowicie, iż posty na sokach są bardziej efektywne niż te na samej wodzie (z których znany jest np. dr Hellmut Lutzner w Niemczech). Porównując efekty obydwu postów, zauważyli, iż:
 • post na sokach skutkował szybszym pokonaniem choroby, szybszą odnową tkanek,
 • post na wodzie, ze względu na brak różnorodności smakowych był dla niektórych ciężkim przeżyciem emocjonalnym, co spowalniało dodatkowo proces leczenia 
 • enzymy zawarte w świeżo wyciskanych sokach przyspieszają wszystkie naturalne procesy dziejące się w organizmie

Jak działa post?

Post jako taki, czy to np. warzywno-owocowy dr. Ewy Dąbrowskiej, czy na wodzie, czy na sokach, działa w oparciu o mechanizm wewnętrznego odżywiania organizmu. Jest to mechanizm, w którym z braku dostarczanych z zewnątrz wartości odżywczych, w szczególności białek i tłuszczów, organizm zaczyna trawić i przetwarzać własne tkanki. Nie robi tego jednak w sposób przypadkowy. Nasze ciało jest tak genialnie stworzone, że w pierwszej kolejności zawsze zabiera się za rozkładanie tych komórek i tkanek, które są chore, zniszczone, stare lub obumarłe, również wszelkiego rodzaju guzki, ropnie, nowotwory. W ten sposób wiele osób chorujących na "nieuleczalne" według medycyny klasycznej choroby, jest regularnie uzdrawianych drogą postu w setkach klinik leczących postami na sokach.


Jak długo trwa post na sokach?

Właściwy, działający leczniczo post na sokach trwa ponad 3 dni. Krótszy okres prowadzenia takiego odżywiania jest oczywiście również korzystny ze względu na odpoczynek organizmu od trawienia i skoncentrowaną dawkę enzymów, witamin i innych mikroelementów które w postaci soków dostarczamy sobie przez ten czas. Jednak prawdziwie lecznicze działanie postu zaczyna się po trzecim dniu, gdy to organizm przerzuca się na wewnętrzne odżywianie. Dr Paavo Airola, w  swej książce How to get well. Handbook of Natural Healing, radzi, by w przypadku braku nadzoru eksperta przeprowadzać post od 7-10 dni. Po kilku tygodniach zwykłej, zdrowej diety można powtórzyć post. W innym przypadku w warunkach domowych można prowadzić taki post do 30 dni. Znane są przypadki ludzi stosujących dietę nawet 120 dni w roku.


Jak przeprowadzić post na sokach?

PRZYGOTOWANIE: Przed rozpoczęciem postu warto przygotować organizm do nagłej zmiany. Zalecana jest  zmiana diety na warzywno-owocową na 2-3 dni bezpośrednio poprzedzające początek postu. Post należy zacząć od oczyszczenia jelit. Można zdecydować się na najbardziej skuteczną metodę, czyli wypicie 2 szklanek roztworu soli glauberskiej (ok. 20g soli na szklankę). Efekty zazwyczaj niezwykle intensywnie dają o sobie znać przez cały dzień. Innym rozwiązaniem są lewatywy przygotowywane z lekko ciepłej, przegotowanej wody z dodatkiem odrobiny rumianku lub soku z cytryny. Zaleca się wykonać dwie - jedna po drugiej. Najpierw 0,5 litra, po czym cały litr. 

DIETA PODCZAS POSTU: Jeśli chodzi o samą dietę podczas postu, to należy skupić się na przede wszystkim na świeżo wyciskanych sokach. Polecam wypijać w ciągu dnia jeden sok owocowy (np. pomarańczowy, lub grejpfrutowy), a resztę warzywnych. Spośród tych drugich szczególnie polecaną są: 

 • marchewkowy, 
 • marchewkowo-buraczkowy,
 • zielony,
 • z czerwonej kapusty, 

Do soków warzywnych warto dla walorów smakowych dodać jedno niewielkie jabłko. Wyjątkiem jest sok z dodatkiem buraka, który sam w sobie jest bardzo słodki. 

Podczas postu zalecane jest pić w sumie od 6-8 szklanek płynów dziennie. Aczkolwiek jeśli ma się ochotę wypić więcej, to nie ma co się wstrzymywać. Post to nie głodówka. Jeśli organizm dopomina się dodatkowej szklanki tętniącego życiem soku - nie ma powodu, by tej szklanki nie wypić. 

Są różne teorie w kwestii rozcieńczania soku wodą. Na poziomie najwyższych autorytetów (dr Andrew Saul, dr Paavo Airola, dr Max Gerson) zdania różnią się do tego stopnia, iż jedni zalecają rozcieńczanie soków 50/50 z wodą a drudzy rekomendują picie 100% soku. Ja osobiście czasem dolewam odrobinę wody do soku (ok. 1/8), ale najczęściej wybieram wypicie pół szklanki wody bezpośrednio przed sokiem, gdyż czasem rozcieńczenie soku (szczególnie kapustnego) zupełnie zmienia jego smak.

Dodatkowo warto pić herbaty ziołowe - polecam tutaj rumianek, miętę i melisę. Niektórzy proponują również wypijanie raz na dzień kremu z warzyw o niskim indeksie glikemicznym, lub wywaru z warzyw. Krem służy tu jako porcja błonnika, niezwykle pomocna, przy utrzymaniu naturalnego wypróżniania.

WYCHODZENIE Z POSTU: Niezwykle ważny jest moment zejścia z diety postnej. Podczas postu wyłącza się trawienie i należy powoli powracać do normalnego żywienia. Najlepiej przez 2-3 dni jeść lekką dietę warzywno-owocową. Na śniadanie oprócz soków można zjeść np. jabłko, a na obiad zupę warzywną. Na trzeci dzień dodatkowo proponuję upiec sobie ziemniaki, zjeść kromkę chleba na zakwasie z masłem i pół szklanki jogurty. A czwartego dnia wrócić do zdrowej, codziennej diety.


Co robić oprócz soków?

Skoro decydujemy się na takie wyzwanie jakim jest post, warto jak najoptymalniej wykorzystać ten czas dla swojego zdrowia, do którego najlepiej podejść holistycznie. 

Podczas postu warto zaczynać dzień od prysznica oblewając się ciepłą i chłodną wodą na przemian (kończąc na chłodnej). W ten sposób pobudzamy całe ciało i nasze organy wewnętrzne do pracy. Zaraz po prysznicu warto zdecydować się na tak zwany "rozruch" czyli krótki spacer na świeżym powietrzu i porządne rozciąganie całego ciała. Ponownie powoduje to pobudzenie organizmu do działania, lepszego metabolizmu.

Jeżeli jest taka możliwość, korzystne jest zorganizowanie sobie popołudniowej drzemki. Badania wykazały, że nawet 20 minutowy sen w ciągu dnia wpływa na lepszą prace mózgu. Aby dać naszemu ciału jak najlepsze warunki do samoleczenia ważne jest aby się również w nocy wysypiać.

Czasami zdarza się, że podczas postu niektórzy przestają się wypróżniać. Ze względu na to, że organizm intensywnie pozbywa się w tym okresie chorobliwych i obumarłych tkanek właśnie poprzez przewód pokarmowy, warto zdecydować się na lewatywę. W innym razie toksyny pozostaną w jelitach i mogą zostać ponownie wchłonięte.


Kryzys ozdrowieńczy

Kryzys ozdrowieńczy pojawia się wtedy, gdy podczas oczyszczania, toksyny zaczynają krążyć po krwiobiegu. Powodują one wtedy często symptomy choroby, z której próbujemy się wyleczyć lub uwidaczniają dawne urazy i choroby przebyte w przeszłości, a nie do końca wyleczone. Najczęściej jednak toksyny te wywołują szereg typowych symptomów takich jak gorączka, wysypka, dreszcze, bóle stawów lub wzmożona potliwość. Jest to bardzo częste zjawisko i przeważnie jest objawem oczyszczania. Czasem zrobienie lewatywy pomaga zwalczyć szybciej te objawy. 


Wskazania do stosowania postu

O tym jak niesamowicie mocnym doładowaniem do zdrowia jest post, świadczy długa lista schorzeń, na które odnotowano leczniczy wpływ postu. Są wśród nich:
 • alergie
 • choroba Alzheimera
 • astma
 • miażdżyca
 • ból pleców
 • łagodne nowotwory jajnika i piersi
 • zapalenie oskrzeli
 • zaburzenia sercowo-naczyniowe
 • przewlekłe zaparcia
 • grypa i gorączka
 • choroba wieńcowa
 • choroba Crohna
 • choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego
 • choroby żołądka i jelit
 • trądzik
 • alergie środowiskowe
 • padaczka
 • włókniaki
 • jaskra
 • nadciśnienie 
 • niskie ciśnienie krwi
 • bezsenność
 • insulinooporność
 • zwyrodnienia stawów i kręgosłupa
 • tłuszczaki
 • choroby psychiczne (zwłaszcza schizofrenia)
 • migreny
 • polipy nosa
 • otyłość
 • łuszczyca
 • choroby psychosomatyczne
 • choroby układu oddechowego
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • zapalenie zatok
 • choroby skóry
 • zapalenie migdałków
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Oczywiście wszyscy chorujący powinni wcześniej uzgodnić przeprowadzenie postu ze swoim lekarzem. (Warto zaznajomić go wcześniej ze wspomnianą przez mnie wyżej książką dr Paavo Airoli

Przeciwwskazania do stosowania postu

Postu nie powinny stosować:
 • osoby poniżej 18 roku życia (mają wzmożony metabolizm)
 • kobiety w ciąży i karmiące (po uwolnieniu się, toksyny z organizmu krążą przez jakiś czas po organizmie, przez co również mogą dostać się do organizmu dziecka przez pępowinę lub mleko)
 • przy nadczynności tarczycy (wzmożony metabolizm)
 • w przypadku transplantacji narządów np. nerek 
 • chorzy na cukrzycę typu 1
 • w ciężkich depresjach


źródła:
Paavo Airola - How to get well. Handbook of Natural Healing, Health Plus Pub, 1984

http://naturalhealthtechniques.com/healingtechniquesjuice_fasting.htm
http://www.doctoryourself.com/juicefast.html
http://ewadabrowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=10&lang=pl

1 komentarz:

 1. Bardzo dziękuję za mądry, pomocny artykuł:) Agnieszka

  OdpowiedzUsuń