Sok z koncentratu - co to znaczy?

Czy wiecie że sok z koncentratu i sok nie z koncentratu mają bardzo zbliżony skład wartości odżywczych? Czym w takim razie różnią się one od siebie? Przyjrzyjmy się w skrócie procesowi produkcji soku. 

PROCES PRODUKCJI SOKU:
Z dojrzałych owoców wyciskany jest sok. Po procesie pasteryzacji sok jest albo przelewany do specjalnych zbiorników, z których wysysane jest powietrze i w takim stanie jest przechowywany aż do rozlania do kartonów - jest to wtedy sok nie z koncentratu - lub przechodzi do dalszego przetworzenia.  

W celu wytworzenia koncentratu sok poddawany jest bardzo wysokiej temperaturze która likwiduje z soku całą wodę. Większość wartości odżywczych i witamin są rozpuszczalne w wodzie, dlatego podczas tego procesu jak i przez wysoką temperaturę tracona jest znaczna ich ilość. Pozostały suchy produkt wysyłany jest do magazynów, w których czeka na zamówienie z hurtowni. Warto tu wspomnieć, że w takiej formie koncentrat ma bardzo długi okres ważności. Gdy pojawia się zapotrzebowanie z hurtowni, suchy koncentrat wysyłany jest do "rozrobienia". W hurtowni dodawana jest do koncentratu woda oraz uzupełniane są utracone wartości odżywcze, aby ich poziom był zbliżony do soków nie z koncentratu. 

PODSUMOWUJĄC:
Gdy pijemy sok z koncentratu nie znamy miejsca pochodzenia samego koncentratu (sok może być "zrobiony" w Polsce, a z koncentratu z Chin), nie wiemy jak stary był koncentrat a witaminy znajdujące się w takim soku może i dorównują ilości zwykłemu sokowi ale są syntetyczne, a więc i o wiele gorzej przyswajalne. 

Jeśli mamy do wyboru pić sok 100% z koncentratu albo inne napoje słodzone, lub w ogóle nie pić, to oczywiście polecam picie soku, gdyż każda dostawa witamin, nawet syntetycznych, to dobry pomysł dla uzupełnienia naszych chronicznych niedoborów. 

Ze względu na to że produkcja zarówno soku z koncentratu jak i nie z koncentratu związana jest z pasteryzacją zawsze narażamy się na picie soku pozbawionego części witamin. Dlatego zawsze najlepszą opcją jest sok świeżo wyciskany, który jest bombą w pełni przyswajalnych witamin i enzymów działających cuda dla naszego zdrowia. Źródła:
http://www.naturalnews.com/022029_superfruits_superfruit_juices.html#ixzz36iRZFLcH
http://www.wrfoodsystem.ca/blog/2012/06/28/what-does-not-from-concentrate-mean-in-your-juice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz