Płukanie ust olejem - "ssanie" oleju

Ssanie oleju - co to takiego?

Płukanie ust olejem to terapia sięgająca czasów starożytnych. Technika ta związana była z poglądem, iż większość chorób wynika z obecności toksyn w ciele. Codzienna, poranna procedura płukania olejem zapewnia świetną higienę jamy ustnej. Olej rozpuszcza kamień i płytkę nazębną, stając się w ten sposób skutecznym sposobem profilaktyki rozwoju próchnicy. "Procesem ubocznym" tego działania jest bardzo wyraźne wybielanie zębów. W ramach jamy ustnej techniką tą można zlikwidować również nadwrażliwość zębów oraz wyleczyć zapalenia dziąseł. 

Jakby tego było mało, ssanie oleju wpływa na detoksykację organizmu, powodując poprawę ogólnego stanu zdrowia. Olej, oprócz swoich świetnych wartości odżywczych, ma podobno również właściwości oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych bakterii. Jest wiele badań, jak również doniesień tysięcy ludzi potwierdzających wpływ kuracji płukania oleju na leczenie wielu chorób, również przewlekłych.

Do chorób cofających się pod wypływem stosowania techniki płukania olejem mają należeć między innymi:
 • bóle zębów
 • alergie
 • astma
 • infekcje ucha
 • zapalenie oskrzeli
 • chore zatoki
 • choroby skórne
 • nadciśnienie
 • zaburzenie gospodarki hormonalnej
 • egzema
 • wszelkie choroby układu pokarmowego
 • dolegliwości serca
 • reumatyzm
 • cukrzyca
 • kobiece choroby układu rodnego

Jak wygląda procedura płukania oleju w ustach?

Technika ta jest niezwykle prosta. Należy rano, przed zjedzeniem czegokolwiek umyć zęby i język i wziąć do ust jedną łyżkę oleju. Płukać przelewając w ustach olej przez zęby, po policzkach i dziąsłach przez 20 minut. Po tym czasie wypluwamy olej, który powinien stać się biały pienisty. Od razu szczotkujemy zęby ( ja robię to bez pasty) i parokrotnie płuczemy jamę ustną, by pozbyć się resztek oleju. 


Rady:
 • Po zakończonym płukaniu nie wolno połykać oleju, bo jest on pełen toksyn!
 • Jeśli z jakiegoś powodu będzie potrzeba nagłego wyplucia oleju przed końcem wyznaczonego czasu zalecane jest wziąć świeży olej aby dokończyć 20 minut płukania.
 • Najlepsze właściwości odtruwające organizm ma olej sezamowy ( surowy, a nie prażony) i ten również był stosowany w starożytności. Oprócz oleju sezamowego polecany jest głównie olej z kokosa, oliwa z oliwek i olej słonecznikowy.
 • Wiele ludzi stosujących olej z kokosa ostrzegało, aby oleju nie wypluwać do zlewu, bo zdarzało im się po paru dniach zablokować rury. 


A tu filmik instruktażowy, na wypadek jakby opis był niewystarczający :)
Moje odczucia

Wrażenie czystości w jamie ustnej po tym zabiegu jest niezwykle przyjemne. Jeśli chodzi o wybielenie zębów, to nie słyszałam, żeby u kogoś ten proces się nie pojawił. Ja widziałam różnicę już po 4 razach. Osobiście używam oleju sezamowego na zmianę z kokosowym. W pierwszym momencie olej sezamowy jest wyraźnie gęsty i "oleisty" w ustach i za pierwszym razem czułam duży dyskomfort. Myślałam wręcz że nie dam rady wytrzymać tyle czasu.  Ale już po 1-2 minutach płukania olej się rozrzedza i zarówno smak jak i konsystencja stają się zupełnie neutralne. Z kolei kokosowy olej jest po prostu przepyszny. Do ust wkłada sięDzięki temu te 20 minut mija niezauważalnie podczas robienia różnych porannych przygotowań. 
Do mycia zębów przed i po nie używam zazwyczaj pasty do zębów. Jest to niepotrzebne. Olej najlepiej oczyszcza zęby i jamę ustną z bakterii i płytki nazębnej i nie ma sensu używać zbędnej chemii. 


6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne :) Tylko gdzie można taki olej kupić ? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarówno olej sezamowy, jak i kokosowy można dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Warto poszukać w internetowych sklepach. Na pewno najłatwiej - a często też i najtaniej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy można płukać na wieczór? Rano mam niewiele czasu, aby pozwolić sobie na takie "luksusy", więc czy zmiana pory zrobiłaby jakąś różnicę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, żeby płukać na pusty żołądek, więc jeśli rano nie masz czasu, to możesz to robić w innej porze dnia, ale przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 4 godziny po ostatnim posiłku. Ja często też lubię wieczorem płukać, bo miło jest z tak oczyszczoną paszczą położyć się spać. Ostatni posiłek zazwyczaj jem około 18:00, więc o 22:00 zazwyczaj zaczynam płukanie.

   Usuń
 4. czy oliwa z oliwek i olej słonecznikowy też daje efekt wybielania? gdybym nie była w stania płukać sezamowym olejem to czy inne oleje też dają tak wyraźne efekty?

  OdpowiedzUsuń
 5. Najstarsza strona opisująca tą metodę http://www.oilpulling.com wskazuje na używanie albo sezamowego albo słonecznikowego oleju. Przebrnęłam jednak kiedyś przez wiele portali, gdzie ludzie opowiadają o swoich doświadczeniach z tą procedurą i jeśli chodzi o zdrowotne korzyści, to na pewno odnotowano je również po oliwie z oliwek. Niektórzy twierdzą że kokosowy najlepiej im działał w kwestii wybielania. Jednak logicznie podchodząc do tematu wybielanie następuje miedzy innymi poprzez likwidowanie przez olej gromadzącej się płytki nazębnej, więc każdy powinien w tej kwestii pomóc :)

  OdpowiedzUsuń