11 sposobów na wykorzystanie skórki z cytryny

Wyrzucanie skórki z cytryny, to olbrzymie marnotrawstwo. Jest ona niezwykle niedoceniana, a ma nie tylko niesamowicie odżywcze ale również praktyczne właściwości. Mimo, że sposobów użycia skórki są dosłownie setki, poniżej przedstawiłam moją ulubioną 11stkę. 

Przyprawa
Skórka z cytryny zawiera od 5 do 10 razy więcej witamin niż sam sok z cytryny! Startą, można używać świeżą, zamrożoną lub ususzoną. Jest świetnym dodatkiem do sosów, sałatek, do marynowania, pieczenia, koktajli, deserów.

Dodatek do herbaty
Starta i wysuszona skórka z cytryny stanowi smaczny dodatek do herbaty! Wystarczy zetrzeć skórkę i zostawić w pojedynczej warstwie na talerzu na kilka dni. Można również wysuszyć ją w piekarniku. Taką startą suchą skórkę należy przechowywać w szczelnym pojemniku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Wyciąg z cytryny w proszku
Po wysuszeniu skórki można umieścić ją w blenderze (lub młynku do przypraw ) i rozdrobnić. Przygotowany w ten sposób proszek można używać zamiast ekstraktu, olejku cytrynowego, lub wszędzie tam, gdzie w przepisie proszą o startą skórkę cytryny.

Rozjaśniacz skóry / wybielacz
Cytryna zawiera w sobie kwas cytrynowy, który jest środkiem wybielającym. Wspaniale rozświetla skórę i ciemne blizny. Resztki skórki cytryny stosuje się najczęściej wmasowując w dłonie, łokcie i pięty w celu odświeżenia i rozjaśnienia skóry.
Odświeżacz do lodówki
Wstaw świeże skórki do lodówki, a one pochłoną brzydkie zapachy szwendające się nieraz w jej czeluściach.


Środek do usuwania osadu po herbacie / kawie
Umieść skórki z cytryny do przebarwionej filiżanki i zalej wodą . Pozostaw na kilka godzin, a następnie wytrzyj szmatką. Plamy powinny zniknąć.
Nawilżacz i odświeżacz powietrza
Jeśli masz w domu suche powietrze (szczególnie w zimie) warto umieścić skórki cytryny w garnku z wodą i gotować na najmniejszym ogniu, aby nawilżyć powietrze i wypełnić go piękny, delikatnym świeżym aromatem.
Odświeżacz do desek do krojenia
Przeciwbakteryjne właściwości cytryny sprawiają, że jest ona świetnym środkiem do odświeżenia desek do krojenia. Po dezynfekcji deski natrzyj całą jej powierzchnię cytryną, odstaw na kilka minut, a następnie spłucz.
Czyszczenie stali nierdzewnej, polerowanie chromu i miedzi
Wystarczy posypać metal solą morską, a następnie przetrzeć skórką z cytryny. Wypłukać i wypolerować. 
Jako podpałka
Kilka skórek z cytryny lub z pomarańczy wrzuconych do kominka stanowi pięknie aromatyczną podpałkę. Najlepszy efekt można uzyskać, jeśli skórki schły wcześniej przez co najmniej 2 dni.

Przeciwko mrówkom i innym robalom
Cytryna działa na małe robaki niczym czosnek na wampiry. Wystarczy ułożyć małe fragmenty skórki cytryny w pobliżu pęknięć, dziur, czy też innych miejsc, z których mrówki lub szkodniki mogą dostać się do mieszkania . Mrówki czując cytrynę i nie wejdą do domu. Cytryny są również skuteczne przeciwko karaluchom i pchłom.

Ze względu na pestycydy, wszędzie tam gdzie używamy skórki do celów konsumpcyjnych polecam używać wyłącznie skórek z cytryn ekologicznych /organic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz