Gorzka czekolada jest zdrowa

Mało kto nie lubi czekolady. Zazwyczaj jednak jest ona pochłaniana z poczuciem winy. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale z niej rezygnować. Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia gorzkiej czekolady są znane od wieków. Jednak dopiero teraz odkryto dokładnie w jaki sposób działa ona na organizm. 

Zdrowotne właściwości czekolady

Obrońcy tego przysmaku najczęściej wskazują na jego wysoką zawartość minerałów takich jak żelazo, czy magnez oraz jego działanie pobudzające mózg do uwalniania endorfin, co wpływa bezpośrednio na poprawę nastroju. Kryje się w nim jednak o wiele więcej.

Gorzka czekolada, a dokładniej kakao w niej zawarte,  pomaga przywrócić elastyczność tętnic i zapobiega przywieraniu białych krwinek do ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo, ostatnie badania pokazały, że podczas trawienia czekolady w żołądku, w procesie fermentacji powstają związki o właściwościach przeciwzapalnych. Wpływają one szczególnie na zmniejszenie stanów zapalnych w układzie sercowo-naczyniowym  i zmniejszają ryzyko udaru. Co więcej, czekolada jest pełna przeciwutleniaczy "wymiatających" wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się oraz rozwój wielu rodzajów raka.

Jaka czekolada jest zdrowa?

Przez zdrową, "gorzką czekoladę" mam na myśli czekoladę o co najmniej 70% zawartości kakao. Właśnie na takiej były robione badania i zostały udowodnione jej zdrowotne właściwości. Należy dlatego uważać na określenia "gorzka" lub "deserowa" znajdujące się na opakowaniach czekolad, gdyż nieraz okazuje się, że gdyby przyjrzeć się dokładniej, to w składzie takich czekolad nieraz jest 60, albo nieraz zaledwie 40% kakao. Dlatego trzeba sprawdzać skład czekolad, aby być pewnym, co się kupuje.

The FASEB JournalMarch 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz