Domowy majonez


Przyznam się szczerze, że jedną z wielu moich kulinarnych słabości stanowi majonez. Uwielbiam go jako dodatek do pieczonych ziemniaków, składnik sosów, sałatek, na kanapce stanowi świetne smakowe tło dla plastrów pikantnego pora, sałaty lodowej czy boczku... Majonez cieszy się złą sławą. Prawda jest jednak taka, że majonez może być bardzo zdrowy! Wszystko sprowadza się do jakości składników. Od czasu, gdy robię go sama, nie żałuję ani sobie ani mojej rodzince tego wspaniałego dodatku.

Dlaczego warto unikać majonezu ze sklepu

Majonez obecny na półkach sklepowych, produkowany jest przeważnie z użyciem sproszkowanych jaj, cukru i licznych substancji dodatkowych, takich jak środki konserwujący czy glutaminian sodu. 
Najczęściej wykonany jest z oleju sojowego, kukurydzianego lub innych mieszanek olejów roślinnych, które są bogate w kwasy omega-6. Mimo, iż kwasy tłuszczowe omega-6 są niezbędne dla zdrowia, to jednak w przeciętnej diecie jest zdecydowanie za dużo tych kwasów, a zbyt mało kwasów omega-3. Wiele osób decyduje się z kolei na majonez o obniżonej zawartości tłuszczu, który ma tą dodatkową wadę, że zawiera o wiele więcej cukru - może to oznaczać w przeliczeniu nawet pełną łyżeczkę cukru na łyżkę majonezu!


Jak cieszyć się zdrowym, smacznym majonezem? 



Zrobienie własnego majonezu - to moja odpowiedź. Cała robota zajmuje około 5 minut. Przepis jest łatwy, nie generujący bałaganu, a w wyniku otrzymujemy pyszny, zdrowy, kremowy majonez, którego możemy wcinać i czuć się dobrze bez wyrzutów sumienia. Domowy majonez może stać w lodówce tydzień. Poniższy przepis jest 

Składniki:
  • 2 żółtka ( w temperaturze pokojowej)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 0,5 łyżeczki musztardy (np. Dijon)
  • 0,3 szklanki oliwy z oliwek
  • 0,3 szklanki oleju lnianego, lub bezwonnego kokosowego 
  • sól, pieprz, miód (według uznania)

Procedura:
Zmieszaj dokładnie żółtka z musztardą, sokiem z cytryny i miodem. Dodawaj powoli olej miksując na wolnej prędkości aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. 

Większość przepisów, które można znaleźć w internecie podkreśla, że olej powinno dodawać się dosłownie "po kropelce", ja jednak dolewam go małych "chlustami" i nigdy jeszcze nie miałam problemu z połączeniem się składników ani konsystencją.

 Zarówno z przyprawami, jak i olejami można eksperymentować, aczkolwiek warto wybierać spośród zdrowych rodzajów, w szczególności: oliwy z oliwek, oleju lnianego, kokosowego czy orzechowego. Można również dodać rozpuszczone, wystudzone masło, lecz trzeba mieć na uwadze, że taki majonez stężeje nam w lodówce i trzeba będzie odpowiednio wcześniej przed użyciem wyciągnąć go z lodówki.



Źródła:
http://healthyeating.sfgate.com/disadvantages-mayonnaise-2068.html
http://www.marksdailyapple.com/rancid-fat-store-bought-mayo-and-ric-bran-oil/
http://wellnessmama.com/1739/healthy-mayonnaise-recipe/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz