Zakwas z buraków


Zakwas z buraków, to tradycyjny wschodnio-europejski napój. Stosowany od wieków jako tonik wątroby i krwi, dziś, dzięki popularności zorientowanych na tradycyjne odżywianie diet, przeżywa drugą młodość. Wspomaga głębokie oczyszczanie organizmu, zwiększa odporność i poprawia trawienie. 
Zakwas buraczany jest napojem fermentowanym, co wiąże się z tym, iż zawiera ogromne ilości zdrowych bakterii i enzymów. Naładowany przeciwutleniaczami stanowi wspaniały "zdrowotny eliksir". Uważa się, że zakwas łagodzi również ogólnoustrojowe zapalenie organizmu, wspomaga leczenie kamieni nerkowych i produkcję zdrowego kwasu żołądkowego. Zakwas był istotnym elementem diety legendarnych stulatków żyjących w Rosji i istnieje opinia, że to między innymi właśnie on wpływał na ich długowieczność. Dodatkowo zakwas chroni przed chorobami serca, wadami wrodzonymi u dzieci i pewnymi nowotworami, w szczególności jelita grubego. Dzięki wysokiej zawartości elektrolitów wspaniale nawadnia organizm. Zakwas zajmuje stałe miejsce w naszej diecie. Polecam spróbowanie tego specyfiku, szczególnie, że przepis jest niezwykle prosty, 


Przepis na zakwas z buraków

Składniki: ( 4,5 litrowy słoik)
1 kg buraków
3 litry wody
3 łyżki soli (płaskie)
4 ząbki czosnku

Procedura:
Buraki obierz i potnij na mniejsze kawałki ( np. plastry) i wrzuć do słoika.
Zalej wodą (wystudzona, przegotowana, lekko ciepła), posól, wrzuć czosnek i zamieszaj wszystko.
Słoik trzymaj w temperaturze pokojowej przykryty gazą lub innym materiałem przepuszczającym powietrze.
Dwa razy dziennie przemieszaj. Zdejmując wcześniej pojawiającą się często białą pianę.
Po 3 dobach zakwas jest gotowy. Można go przelać do słoików i odstawić w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki.
Można pić na zimno, ale my lubimy lekko podgrzany. Należy pamiętać, że podgrzewamy maksymalnie do 40 stopni, żeby zachować wszystkie wspaniałe wartości odżywcze zakwasu.
Smacznego!

Dodatkowe uwagi

Niektóre przepisy zachęcają do używania "starteru", aby pomóc w sfermentowaniu zakwasu. Jest to niepotrzebne. Buraki zakwaszą się samą solą, tak jak kiszona kapusta potrzebuje tylko soli do zakiszenia się. Poza tym, niektórzy zauważają zdecydowane pogorszenie smaku zakwasu zrobionego ze starterem w stosunku do zakwasu na samej soli.
Polecam picie zakwasu rano przed śniadaniem. Jeśli pijecie rano świeży sok, to najlepsza  kolejność spożywania wszystkich tych pokarmów powinna być następująca: sok, zakwas, a na końcu śniadanie. 


Źródła:
http://www.meltorganic.com/my-new-health-food-bff-orange-ginger-beet-kvass-potent-liver-tonic/
http://www.drfranklipman.com/beet-kvass-recipe-a-tonic-for-the-ages/
http://www.naturalnews.com/043465_healthy_foods_disease_prevention_kefir.html

1 komentarz:

  1. Grzecznie wracam do zakwasu :)
    Moja kapryśna pamięć nie chciała jednak zdradzić ile soli mam dodać. I zaświtało mi, że "przecież Hania pisała na blogu o zakwasie"
    Dzięki :*

    OdpowiedzUsuń