Ciepła woda z cytryną - najlepszy napój na początek dnia


Picie wody z cytryną, to chyba najprostszy sposób, aby włączyć kolejny zdrowy element do swej codziennej rutyny. Świetnie smakuje, odświeża oddech, odmładza skórę, wypłukuje toksyny i niesie ze sobą mnóstwo innych korzyści dla naszego ciała. Warto taką wodę przygotować zaraz po porannym płukaniu ust olejem i powoli popijając kontynuować poranne czynności. Pamiętajmy również, żeby nie wyrzucać skórek z cytryny, bo mogą się one okazać bardzo przydatne.


Dlaczego warto pić ciepłą wodę z cytryną? 

Cytryna, to owoc niezwykle popularny zarówno ze względu na swój smak jak i właściwości odżywcze. Wspiera ona układ immunologiczny, a tym samym chroni przed większością rodzajów zakażeń. Szklanka soku z cytryny zawiera mniej niż 25 kalorii. Jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak wapń, potas, witaminę C i pektyny. Ma też wartości lecznicze i właściwości antybakteryjne. 
Poniżej znajdziesz wiele powodów, dla których warto picie ciepłej wody z cytryną uczynić częścią codziennej rutyny. A oto i więcej interesujących informacji na temat korzyści płynących z picia tego odżywczego napoju:

 • Cytryna to doskonałe źródło witaminy C, która, jak już wspomniałam, chroni organizm przed brakami w systemie odpornościowym.
 • Równoważy poziom pH w organizmie. Mimo swego kwaśnego smaku, cytryna ma właściwości alkalizujące.
 • Naturalnie występujące sole (około 2 mg na 1 filiżankę), potas i elektrolity w soku z cytryny świetnie nawodnią ciało po długiej, przespanej nocy.
 • Poranne picie ciepłej wody z cytryną pomaga wypłukiwać toksyny.
 • Znajdująca się w dużej ilości w cytrynie witamina C pomaga w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry utrzymując właściwy poziom kolagenu, leczy oparzeń słonecznych. Witamina C jest ponadto potężnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki i zapobiegającym powstawaniu zmarszczek
 • Dzięki błonnikowi - pektynie - wywołuje uczucie sytości zapobiegając przejadaniu się, a więc wspomaga również odchudzanie
 • Wspiera trawienie i wspomaga produkcję żółci.
 • Jest doskonałym źródłem kwasu cytrynowego, potasu, wapnia, fosforu i magnezu.
 • Pomaga zmniejszać ból i zapalenie stawów i kolan, poprzez rozpuszczanie kwasu moczowego.
 • Ze względu na wysoką zawartość potasu jest korzystna dla osób mających problemy z sercem. 
 • Wzmacnia wątrobę, dostarczając energię do enzymów wątrobowych, gdy są zbyt rozcieńczone.
 • Pomaga rozpuścić kamienie woreczka żółciowego, oraz wszelkie inne, niebezpieczne dla zdrowia złogi wapnia.
 • Pomaga w produkcji soków trawiennych.
 • Płukanie gardła ciepłą wodą z cytryną pomaga załagodzić ból gardła.
 • Pomaga zachować zdrowie oczu

Dlaczego woda z cytryną a nie czysty, nierozcieńczony sok z cytryny?

Rozcieńczamy sok wodą nie tylko ze względu na jego mocno kwaśny smak, ale dlatego, że cytryna ma kwasy, które uszkadzając szkliwo zębów. Wystawiając zęby na kontakt z mocnym koncentratem soku z cytryny ryzykujemy zniszczeniem szkliwa, a przez co również większą podatność na próchnicę. Z tego względu zaleca się pić wszelkie napoje z wmieszanym sokiem z cytryny używając słomki. W ten sposób zdecydowanie zmniejsza się ekspozycję szkliwa na kwas. 


Dlaczego ciepła woda?

Według tradycyjnej medycyny chińskiej picie zimnych napojów drażni układ trawienny. Powoduje swoisty szok dla systemu. Dla organizmu o wiele łatwiejsze jest przetwarzanie żywności, która jest bliższa temperatury ciała. Zanim organizm zajmie się trawieniem i przetwarzaniem zimnego pokarmu, musi najpierw zużyć energię na podgrzanie go. 


Polecam już dziś przygotować sobie cytrynki na jutro i zacząć zamieniać swoje nawyki krok po kroku na bardziej zdrowe! 


Żródła:
The Secret Benefits of Lemon and Honey, Vijaya Kumar; 2007
Evaluation of hypolipidemic effect of citrus lemon, Journal of Basic and Applied Sciences Vol. 6, No. 1, 2010  
http://www.undergroundhealth.com/health-benefits-of-drinking-warm-lemon-water/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz